Ako ušetriť? Pár skvelých tipov, ktoré fungujú a nebolia

25.05.2020

Dokázať ušetriť peniaze je nie len príjemné ale v niektorých životných situáciách nevyhnutné. Uvádzané tipy môžete uviesť do praxe okamžite a garantujem Vám, že ak sa Vám to podarí, pohľad do Vašej peňaženky bude radostnejší.

Tip 1: Zrušte (aspoň niektoré) predplatné služby

Máte predplatený Netflix, You Tube Premium, či Vašu obľúbenú tlač? Čo z toho využívate pravidelne? Skúste niečo z toho škrtnúť.

Netvrdím, aby ste sa vzdali všetkého, čo milujete a začali žiť asketickým životom, niečoho sa ale zriecť môžete.

Odporúčanie: 

Zistite, či môžete prejsť na lacnejší internetový a televízny balíček. Už nebudete mať 80 ale 25 staníc a vo väčšine prípadov aj ten najskromnejší internetový balíček dôstojne vystačí pre bežného užívateľa internetu.


Tip2: Nakupovanie pre radosť s jasnými pravidlami 

Nákup vysnívaného mobilu, kabelky či nového televízora dokáže počkať. Práve v období so zníženými príjmami je vhodne obmedziť spotrebu toho, čo nie pre kvalitu nášho života najdôležitejšie

Už vôbec nie je vhodné v období nižších príjmov nákup týchto tovarov na dlh, či na splátky.

Odporúčanie: 

Na začiatku mesiaca si rozumne stanovte presnú sumu, ktorú môžete minúť pre "radosť". Mala by to byť suma, ktorá sa Vám po zaplatení Všetkých účtov, splátok a po odrátaní bežných nákupov potravín určite zvýši. 

Držte sa tohto rozpočtu. Ak rozpočet celý nespotrebujete, preneste si ho do budúceho mesiaca.

Tip 3: Prehodnoťte sporiace a investičné produkty 

Keď je sucho, na každej kvapke záleží. V osobných financiách platí to isté. 

Pri obmedzení príjmu, by sa suma, ktorú mesačne odkladáte, mala znížiť alebo prestaňte dočasne sporiť.

Odporúčanie:

Zastavte alebo znížte dočasne príspevky tam, kde sa to dá a nevzniknú Vám sankcie (stavebné sporenie, uzavreté poistenia, sporiace účty v banke, investične portfólia a pod.)

Máte predplatené noviny či časopisy? Zvážte či ich potrebujete. To iste platí pre Netflix, You Tube Premium, Spotify a pod.

Tip 4: Poplatky za bankové produkty.  

Koľko platíte za bežný účet v banke? 5 či 9€ sa nezdá byť horibilne veľa ale za rok je to 60 resp. 108€

Niektoré banky dokážu tieto poplatky znížiť alebo za určitých podmienok určite odpustiť.

Odporúčanie: 

Zájdite do banky a zistite si, či môžete platiť za účet menej. Na Slovensku sú banky, ktoré ponúkajú vedenie účtu úplne zadarmo. Zvážte, či pre Vás aj táto možnosť nie je zaujímavá. 


Tip 5: Hypotéka a spotrebný úver  

Cesta k nižšej mesačnej splátke býva jednoduchšia, než si myslíte. 

Vaša banka Vám niekedy dokáže znížiť úrok či predlžiť splatnosť a tak ušetríte desiatky a niekedy aj viac než 100€.

Ešte lepšou možnosťou často býva refinancovanie alebo ľudovo povedané prenos úveru k inej banke. 

Je vhodné sa poradiť so špecialistom, ktorého rada  Vás nič nestojí a možno Vám dokáže ušetriť nemalé peniaze.

Odporúčanie: 

Nechajte si poradiť odborníkom, či je možné na Vašom úvere ušetriť peniaze. Z praxe viem, že na 80 % to ide a v tejto otázke Vám rád pomôžem.

Ak dôverujete svojmu bankárovi, kontaktujte ho, možno má pre Vás nejaké riešenie. Sú informácie, ktoré sa od neho ale nikdy nedozviete. Ak chcete vedieť viac, o tejto téme píšem tuto

Tip 6: Monitorujte svoje výdavky: 

Pomocníkom Vám budú existujúce mobilné aplikácie vo Vašom inteligentnom telefóne (napr. Rýchly rozpočet -aplikácia dostopná pre Android aj iOS) alebo starý dobrý papier a pero.

Odporúčanie: 

Zaznamenajte si Vaše mesačné výdavky. Dajte si tu námahu a zapíšte si, kam smeruje každý jeden cent z Vašej peňaženky.

Možno zistíte, že za balenú vodu v PET fľašiach miniete mesačne zbytočne 20€. Alebo, že Vás 2 kávy denne vyjdú na konci mesiaca 40€.

Po tomto zistení si možno zabezpečíte prenosnú fľašu na vodu a zachutí Vam viac káva doma.

Tip 7: Platenie účtov a kalendár

Drahé upomienky za nezaplatené faktúry? Penále z omeškania pri platbách. Tieto drobnosti nás môžu mesačne stáť aj desiatky eur.

Odporúčanie: 

Automatizujte platby. Nastavením trvalých príkazov alebo platby inkasom to banka vybaví každý mesiac za Vás. Dbajte o to, aby ste mali priebežne dostatok prostriedkov na účte. Nastavenia zvládne internetbanking, alebo sa obráťte na pracovníka Vašej banky.

Pokiaľ si neprajete platby automatizovať, skvelým pomocníkom vie byť aj kalendár. Či už ten v mobile alebo na stole, pripomenie Vám splatnosť Vašich záväzkov a zabúdať budete určite menej.


Tip 8: Nákupy potravín. Nakupujte vo väčšom ale menej často 

Poznáte to? Potrebujete kúpiť len jednu vec a z obchodu sa vraciate s plnou taškou potravín, ktoré neboli na zozname. 

Nakupujte, to čo naozaj aj skonzumujete. V čase uťahovania opaskov nie je priestor na tvorenie predpotopných zásob.

Odporúčanie: 

Na nákup sa sa pripravte. Skontrolujte špajzku, vytvorte si plán stravovania aspoň na 3 dni a podľa toho si vytvorte nákupný zoznam. 

V obchode buďte disciplinovaní a nakupujte to, čo je na zozname. Môžete si dať poistku, že nakúpite maximálne o 2 veci viac, než máte na zozname.

Určite miniete menej, keď urobíte týždenne 2 väčšie nákupy ako keď navštevujete obchod každý deň. A ešte jeden tip: Nenakupujte hladní.


Tip 9: Varenie doma 

Varte podľa možností čo najviac doma. Je to lacnejšie a často aj zdravšie. Zabaľte si obed so sebou. Je to trošku prácnejšie ale úspora peňazí môže byť veľmi motivujúca.

Odporúčanie: 

Stanovte si počet dní v týždni, kedy si uvaríte doma. Stanovený plán dodržte.


Veľké veci sa skladajú z menších. 

Preto ak chcete ozdraviť Váš rozpočet, začnite týmito maličkosťami, ktoré Vám môžu v konečnom súčte ušetriť nemalé peniaze. 


Autor článku:

Lukáš Gavaľa - odborník na úverové produkty, finančný sprostredkovateľ  a realitný investor v jednej osobe, ktorý Vám rád pomôže vyťažiť z Vaších finančných možnosti maximum.