Čo Vám Váš bankár nikdy nepovie a môže Vás to riadne mrzieť.

17.05.2020

Žiadať o hypotéku priamo v banke alebo sa obrátiť na finančného poradcu? Vie mi dať finančný sprostredkovateľ (alebo finančný poradca) lepšiu ponuku ako banka?

 Ako viem, že je to odborník? Nehrozí mi nejaké riziko? Čo ma jeho služby budú stáť? 

Toto od bankára nikdy nebudete počuť. Ja tieto informácie ale mám.

Žiadať o hypotéku, či iný produkt môžete priamo vo "Vašej" banke. Pripravte sa ale na to, že od bankára budete počuť vždy len prvú časť vety, tú hrubo zvýraznenú už nie:


  • Dáme Vám o 20 000€ menej než žiadate. Máte nízky príjem. Cez ulicu oproti je banka, ktorá ma iné kritéria posudzovania bonity a tam Vám dajú 100%.
  • Vaša úroková sadzba na nasledujúce 3 roky bude 1,09 %. Ak si tento úver prenesiete teraz do jednej  inej konkrétnej  banky, tá Vás za to odmení sumou 1500€ a dá Vám ešte nižšiu úrokovú sadzbu.
  • Príjem zo zahraničia sa u nás neuzná, ale dve iné banky Vám vyhovejú.
  • Preniesť úver inam pred uplynutím fixácie neodporúčam. Zaplatíte vysokú pokutu. Keď prenesiete úver od nás do inej banky ,ona Vám preplatí prvé tri splátky, a to Vám pokryje zmluvnú pokutu a ešte získate aj lepší úrok
  • Maximálna doba splatnosti je 30 rokov, ale dve banky na trhu to vedia natiahnuť  na 35 resp. 40 rokov. Tam môžete na mesačnej splátke ušetriť  60  alebo aj viac.
  • Keďže podnikáte ako živnostník menej než 12 mesiacov, neakceptujeme Vám príjem. Je nám ľúto. Jednej banke na trhu stačí, že podnikáte 6 mesiacov a akceptujú Váš príjem. Choďte tam.
  • Áno, dáme Vám sadzbu 0,6% p.a. Ale k úveru Vám pribalíme poistenie schopnosti splácať úver. A to Vám vyjde spolu drahšie, ako vo vedľajšej banke, kde Vám núkali sadzbu 0,89% p.a.
  • Ak prenajímate byt, akceptujeme len 50% príjmu. Ale banka na druhom konci mesta akceptuje 70%. Tam máte vyššiu šancu získať financovanie stavby Vášho domu.
  • Ak chcete bezúčelovú hypotéku- tak maximálne do 60% hodnoty Vášho bytu. Viete, že v banke oproti cez ulicu Vám poskytnú bezúčelovú hypotéku až do výšky 80% LTV?
  • Diéty vyplácané v hotovosti Vám ako zdroj príjmu neuznáme, ale susedná banka s tým problém nemá a tam úver dostanete.

*Uvedené príklady možností financovania sú aktuálne k 5/2020. Keď tento článok čítate neskôr, vedzte, že aj keď možno už nie všetky zo spomínaných  finančných tipov sú aktuálne, boj bánk o klienta neutícha a stále sa objavujú nové zaujímavé možnosti na finančnom trhu.

Aby Vám nič neuniklo, pridajte sa do zoznamu mojich klientov, ktorým pravidelne posielam tie najhorúcejšie tipy a neskreslené informácie zo sveta financií.


Týchto polo-informácii, ktoré dostanete za prepážkou banky je omnoho viac.

Dobrý finančný poradca, ktorý sa špecializuje na úvery, tieto informácie pozná a preto Vás nasmeruje tam, kde Vám ponúknu pre Vás to najvýhodnejšie riešenie.

Zohľadní všetky dostupné informácie na finančnom trhu a ponúkne Vám riešenie mieru, ktoré zohľadní Vaše možnosti a potreby.

Ako si overiť finančného sprostredkovateľa?

V pravom rade musí byť akreditovaný Národnou Bankou Slovenska na základe úspešne vykonaných skúšok, ktoré majú časovo obmedzenú platnosť.

Oficiálny zoznam akreditovaných finančných agentov nájdete tu. V zozname si môžete overiť, na aké činnosti má sprostredkovateľ či poradca oprávnenie. Zákon rozlišuje šesť finančných sektorov: vklady, úvery, poistenie, kapitálové trhy, doplnkové dôchodkové sporenie a starobné dôchodkové sporenie.

Najlepšia referencia je však osobná skúsenosť. Možno niekto v kruhu blízkych Vám rád poskytne kontakt na človeka, s ktorého službami je veľmi spokojný.

Kedykoľvek môžete od spolupráce odstúpiť

V prípade akejkoľvek formy nátlaku či podozrivého správania zo strany finančného sprostredkovateľa odporúčam od spolupráce s ním odstúpiť.

"Ďakujem, už nemám záujem o Vaše služby" môžete povedať hocikedy, či pri druhom stretnutí alebo tesne pred podpisom zmluvy v banke. Nevzniká Vám žiadna pokuta. Sprostredkovateľ Vás nemá právo v žiadnom prípade žiadať o náhradu ušlého zisku.

Finančný sprostredkovateľ je platený výlučne províziou za uzavreté finančné produkty od bánk, poisťovní a iných inštitúcii.


V konečnom dôsledku teda platí:

Ak zveríte Vašu záležitosť do rúk odborníka na financie, môžete získať omnoho viac, než Vám povie pracovník za prepážkou banky. Môžete získať čas, peniaze či možnosť financovať Vaše životné zámery tými najvýhodnejšími produktami na trhu.

Dajte mi šancu. Rád Vás o tom osobne presvedčím.

Autor článku:

Lukáš Gavaľa - odborník na úverové produkty, finančný sprostredkovateľ  a realitný investor v jednej osobe, ktorý Vám rád pomôže vyťažiť z Vaších finančných možnosti maximum.