Ako som stratil v Bitcoine 8000 €. Bolelo to.  Vyhnite sa týmto 7 chybám  a na krypte môžete zarobiť.

04.01.2021

Aj keď názov článku môže vyznieť negatívne, chcem zdôrazniť, že kryptomeny milujem. Považujem ich za skvelý investičný nástroj, ale vnímam aj s nimi spojené obrovské riziko. 

Ak zvažujete, že sa ku kryptoinvestorom zaradíte aj Vy, čítajte pozorne nasledujúce riadky.

Písal sa november roku 2017 a ja som si všimol, že hodnota bitcoinu (skratka BTC) už niekoľko mesiacov intenzívne stúpala. 1 BTC stál 10 000 USD a za necelý rok narástol 10 násobne. Všetci motivovaní investori predpovedali rast kryptomien ešte vyššie. Nechcel som sa pripraviť o vysoký zisk a tak som nastúpil do rozbehnutého vlaku. Vidna zbohatnutia bola na dosah. Nevyzerá to dnes nejako podobne?

Už som rozmýšľa nad tým, čo s tými peniazmi urobím, keď Bitcoin a ďalšie kryptomeny vyskočia na ďalší desať násobok.

Tí, ktorí kryptosvet trochu poznáte, viete, že okrem Bitcoinu existujú aj tisíce ďalších kryptomien. A keď Bitcoin stúpal na hodnote o 10% denne , ostatné kryptomeny stúpali o 20 % a viac. Tak som sa rozhodol, že do Bitcoinu investujem len malú časť peňazí a väčšinu roztrúsim, medzi ostatné neznáme, no na prvý pohľad perspektívne kryptomeny. A stalo sa.

Koncom novembra som do kryptosveta vložil asi 3000 €. Lenže chamtivosť v spojení neskúsenosťou mi našepkávala, aby som investoval ešte viac.

Tak som si vzal pôžičku. Vďaka Bohu som požiadal iba o 8500 €. Samozrejme som to v decembri opäť nalial do kryptomien. A chvíľku som si užíval. Bol som v zisku cca 10 % a blížili sa Vianoce.

Pred Vianocami sa ale čosi zmenilo. Bitcoin dosiahol hodnotu fantastických 19 226 USD a potom sa trend otočil.

1.január 2018 ...-20 % hodnoty Bitcoinu 

1.marec 2018 ...- 50 % hodnoty Bitcoinu

zdroj: www.traidingview.com
zdroj: www.traidingview.com


Je dôležite dodať, že keď bitcoin padol o 50 % ostatné kryptomeny (altcoiny) padli aj o 90% a veľa z nich aj úplne skrachovalo.

Takto dopadol napríklad Vertcoin (VTC), do ktorého som zainvestoval tiež.

zdroj: www.coinmarketcap.com
zdroj: www.coinmarketcap.com

6. decemra 2017 stál 1 VTC 10,13 USD.  Ja som Vertcoiny nakupoval za cenu okolo 7 USD. O 3 roky neskôr má 1 VTC hodnotu 0,1624 USD.  Možno povedať, že je mŕtvy. 

V júni 2018 sme s manželkou očakávali narodenie môjho druhého syna a peniaze som potreboval. Tak som vytiahol to, čo sa dalo aj keď s veľkou stratou.

Život bežal ďalej. Kvôli strate z krypta som síce nemal existenčné problémy ale strata mrzela.

Síce som finančne v kryptosvete pohorel ale na iných frontoch investícii (nehnuteľnosti, ETF fondy) sa mi darilo. Takže obstál som celkom dobre. Dobre rozložené investičné portfólio ma finančne zachránilo.

Prešiel som drahou školou života a ak chcete investovať do kryptomien, odporúčam vyhnúť sa týmto 7 chybám, ktoré som urobil ja:


Nasledujúce odporúčania prosím nepovažujte za investičné poradenstvo. Sú to odporúčania, ktoré v dobrej vôli posúvam aj Vám aby ste neurobili tie isté chyby, ktorých som ako nováčik vo svete kryptomien dopustil ja sám.


  • Príliš veľa emócii poháňaných vidinou obrovského zisku:

Ten pocit, keď vidíte ako bitcoin šialene rastie a Vy máte pocit, že Vám uteká životné príležitosť a keď nenakúpite teraz, táto šanca sa už v živote nemusí opakovať. STOP. Dýchajte. Emócie sú v živote dôležité, no pri investovaní je treba zachovať chladnú hlavu.

Emócie sú najväčším nepriateľom investora. Keby som vyčkal pol roka, nenakupoval by som Bitcoin za 18 000 USD ale za 6000 USD. Lenže pod emočným tlakom som bol veľmi chamtivý a netrpezlivý. A vypomstilo sa mi to.

Ak nedokážete dať emócie bokom, neodporúčam do kryptomien zainvestovať.

  • Investujte iba toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť.

Toto pravidlo je veľmi dôležité. Hodnota bitcoinu a kryptomien výrazne kolíše aj v krátkom časovom období. Predstavte si, že zainvestujete 10 000 € a o 30 dní sa zobudíte a zistíte že z pôvodných 10 000 € spadla hodnota Vášho portfólia na 3500 €. Ako sa Vám bude zaspávať s týmto pocitom. Investícia do kryptomien je v krátkom časovom horizonte veľmi riziková.

Preto rátajte s tým, že Bitcoin, či iné altcoiny Vám môžu veľa zarobiť ale aj stratiť. Ja svojim klientom odporúčam mať v krypte od 5 do 20% svojho majetku v závislosti od ich konkrétnej životnej situácie a nastaveniu voči znášaniu rizika.

  • Nie je kryptomena ako kryptomena. Polovica altcoinov, do ktorých som nalial peniaze znehodnotilo o 90% alebo skrachovalo úplne.

Portál coimarketcap.com ponúka na výber  8172 kryptomien. V roku 2017 som lial peniaze do tých altcoinov, ktoré najrychlejšie stúpali bez toho, aby som si zistil, čo je ich pridanou hodnotou a aké má byť ich využitie. A to bola chyba. Asi polovica z nich skrachovala úplne alebo znehodnotila moje vklady takmer na nulu. Keby som mal zainvestované len v Bitcoine, straty by som mal omnoho nižšie.

Vyberajte kryptomeny s rozvahou. Neriaďte sa podľa ceny kryptomeny. To že napr. 1 Ripple (XRP) stojí napr 0,23 USD a jeden Bitcoin stojí 31 879  € vôbec neznamená, na Rippli zarobíte viac.

Klientom odporúčam nakupovať určite Bitcoin a prípadne časť peňazí rozdeliť medzí pár ďalších stabilných kryptomien z rebríčka TOP 10. Ja osobne držím asi 50 % portfólia v Bitcoine a zvyšok je alokovaný v 4 ďalších altcoinoch z rebríčka TOP 10.

10 najrozšírenejších kryptomien k 4.1.2020. zdroj: www.coinmarketcap.com
10 najrozšírenejších kryptomien k 4.1.2020. zdroj: www.coinmarketcap.com

  • Kto má plán, býva úspešnejší ako ten, kto improvizuje. Určite si investičnú stratégiu.

Ujasnite si, na ako dlho chcete zainvestovať. Určite si plán, pri akom zhodnotení, chcete vyberať zisky. Odporúčam vyberať zisky postupne.

Príklad: Keď moje portfólio zhodnotí o 100%, vyberiem si hodnotu vkladu. Pri každom ďalšom zhodnotení o 10% budem vyberať určenú časť hodnoty portfólia. V tomto bode budete už v zisku nech sa deje s cenou hocičo.

Ujasnite si, či chcete pri prepadoch cien kryptomeny dokupovať.

Kto má stratégiu, vie kam kráča. Zatiaľ ako najvýnosnejšia stratégia, ktorá sa v kryptosvete pri tych najväčšich a stabilných kryptomenách osvedčila je: kúpiť a držať dlhodobo (slangovo nazývaná HODL).

Hodnota Bitcoinu je síce výrazne rozkolísaná, no z dlhodobého hľadiska rastie. Zdroj: www.tradingview.com
Hodnota Bitcoinu je síce výrazne rozkolísaná, no z dlhodobého hľadiska rastie. Zdroj: www.tradingview.com

  • Vyhnite sa tradingu. Všetkých nás to láka. 99% z nás na tom ale prerobí.

Kúpil som bitcoin za 18 000 USD a sledoval som ako cena v priebehu hodín kolíše. A napadlo mi. Stúpla na 18 800 USD teraz svoje bitcoiny predám a pravdepodobne klesne onedlho naspäť na 18 000 a potom za tú istu sumu kúpim viac. Tomuto špekulovania s cenou sa hovorí trading. A verte, na 99% nezarobíte. Lebo často sa stane, že očakávate pokles ceny a ona na potvoru stúpne a naopak.

Kúpte a držte sa vopred stanovenej stratégie.

  • Nepodceňujte bezpečnosť vo svete kryptomien. Ide o Váš majetok.

Kryptomeny sa dajú ukradnúť ale aj stratiť, preto dbajte na bezpečnosť. Ani peniaze nenechávate voľne ležať na kuchynskom stole a heslo do internetbankingu neposkytujete hocikomu.

Ak nakupujete kryptomeny na burze, nedržte ich tam dlhodobo. Burzy slúžia primárne na uskutočnenie transakcie, to znamená na uskutočnenie predaja alebo nákupu. Bezpečnejším miestom, kde držať dané bitcoiny či iné altcoiny je tzv. kryptopeňaženka.

Najlepším riešením je si zabezpečiť tzv. hardwerovú peňaženku, na ktorej držíte dané kryptomeny v offline režime.

Je to najbezpečnejšia forma úschovy. Predstavte si malý kus elektroniky o veľkosti USB kľúča.

Veľký pozor na to, aby ste si v bezpečí a súkromí uchovávali tzv. SEED, čo je niečo ako záloha Vašich kryptomien. (súbor 24 slov, ktoré slúžia ako heslo pri obnove kryptomien). Ak Vám peňaženku prejde parný valec, alebo ju zožerie pes, vďaka SEEDu sa k Vaším kryptoaktívam dostanete späť. Pokiaľ tento SEED stratíte, alebo si ho zabudnete zapísať, riskujete, že sa Vaše kryptomeny stanú navždy nedostupné.

  • Neposielajte kryptomeny nikomu, pokiaľ ste sa nenaučili základy o tom ako kryptomeny fungujú, čo je to blockchain a nezískali aspoň základné znalosti o danej problematike.

Tak ako možno poslať peniaze z účtu na účet, pri kryptomenách hovoríme o tzv. adresách. Bitcoiny môžete poslať len na bitcoinovú adresu, litecoiny len na litecoinovú adresu a tak isto to platí aj s inými kryptomenami. Nemožno ich miešať navzájom. Hrozí, že takto Vaše kryptomeny nenávratne stratíte.

Preto sa najprv vzdelajte. Na Česko-Slovenskej scéne existuje niekoľko dobrých webstránok či YOUTBE kanálov, ktoré Vám pomôžu pochopiť základy fungovania kryptomien a opatria Vás dobrými radami, aby ste sa na kryptoscéne zorientovali.

Na škodu určite nie je ani poradiť sa s niekým, kto má v investovaní do kryptomien skúsenosti. V tomto smere Vám ponúkam aj svoje služby.


Som rád, keď ste tento článok dočítali až do konca. Svet investícii sa vyvíja a dovolím si tvrdiť, že kryptomeny sa stávajú jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Mimochodm, viete, za akým účelom Bitcoin vznikol? Skúste sa dopátrať k tejto informácii a možno Vám cely tento často démonizovaný kryptosvet začne dávať väčší zmysel.

Prajem Vám, veľa zdaru a správne investične rozhodnutia.

Postarajte sa o Vaše peniaze a oni sa potom budú starať o Vás.

Autor článku:

Lukáš Gavaľa - odborník na úverové produkty, finančný sprostredkovateľ a  investor   v jednej osobe, ktorý Vám rád pomôže vyťažiť z Vaších finančných možnosti maximum.